ÖNSÖZ

Değerli Meslektaşlarım;

İki yıllık bir hizmet döneminin sonuna geldik. Bu hazırlanmış rapor, biz yöneticilerin sizler için yaptığı hizmetlerin bir bütününü içermektedir. Bizler bu süreçte mesleğimizin, meslektaşlarımızın ve halk sağlığının korunması konusunda olması gereken çalışmaları yürütmeye çalıştık. Gerek genel kurulumuzun bize verdiği, gerekse Türk Eczacıları Birliği tarafından bizlere verilen görevleri yerine getirdik. Tabi bu görevleri yerine getirmenin yanı sıra, bölgemizde sivil toplum örgütleri, yerel yönetimler ve kamu kurumları ile de birçok kez ortak çalışmalarda bulunduk.

Yönetim olarak, birleştirici bir güç olmaya özen gösterdik. Meslektaşlarımız ve Eczacı Odaları arasında Bölge toplantıları düzenledik. Özellikle mümkünse ortaya çıkmadan oluşabilecek problemleri daha kolay ve daha etkin bir biçimde çözmek için küçük birliklerde toplantılar düzenledik. Sizlere mümkün olan en yakın yerde durmaya çalıştık. Eczanelerini yeni açmış, mesleğinin henüz başında olan meslektaşlarımıza odamızı, hizmetlerini anlatmak, onların da görüşlerini alacağımız toplantılar ve çalıştaylar düzenledik. Meslektaşlarımızın meslek örgütlerine bakışlarını ve beklentilerini aldık. Onlara mesleklerine ve geleceklerine nasıl sahip çıkabileceklerini ya da nasıl katkı sağlayabileceklerini göstermeye çalıştık. Yeni bir komisyon kurarak, artık onlarında ellerini taşın altına koymaya davet ettik. Bu amaçla Gençlik Komisyonunu oluşturduk.

Bu yıl 14 Mayıs Eczacılık Haftasında,  14 Mayıs’ı daha farklı kutlayalım istedik. Güçler ayrılığı değil, güçlerimizi birleştirelim istedik. Komşu eczacı odalarımız olan Edirne ve Kırklareli Eczacı Odaları Yönetim Kurulları ile bu fikrimizi paylaştık. Onların da bu konuda katkı ve olurları ile birlikte bir organizasyon düzenlemeye karar verdik. Bu düşüncenin, hem ayrı ayrı harcayacağımız emeğin, hem de maliyetin önüne geçeceği de bir gerçekti. Üç oda sık sık bir araya gelerek program ve çerçevesini belirledik. Katılımcı firmalar, organizasyon yeri, eğitimler, içerik, ürünler, kongre malzemeleri, kimlik kartları, yemek hepsi titizlikle düşünüldü. Toplamda 5 ay süren bu hazırlıklar için çok emek ve çok zaman harcandı. Hatta, gala yemeği planlaması yapılırken Ocak 2017 tarihinde Mayıs ayının ramazan ayı öncesinde olmasını da düşünüp, GOOGLE Amcaya tarihleri sorduk. Ama teknoloji-internet bir kez daha güvenilmez olduğunu gösterdi ve bizim gala yemeğimiz kandil gecesine denk geldi. Bu ayrıntıyı bile düşünüp planlama yaptık ama sonuç istediğimiz gibi olmadı.

Organizasyonda amacımız birliktelikti. Evet, bunun yolu mesleğimizin bir diğer yapısal örgütlenmesi, KOOPERATİFÇİLİK’ ti. Bu iki ayrılmaz olguyu bir arada getirdik. Bölgemizde hizmet veren Kooperatifler, TEKB, TEB ’in de katkı vermesi ile güzel bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdik. Aslında belki de ilk defa eczacıların taraflar ile rahat soru sorarak cevaplarını aldıkları gerçek dokunuşlu, interaktif bir toplantı oldu.

Meslektaşlarımızın yapılan bu organizasyona sahip çıkması ve katılım sağlaması çok önemliydi. Organizasyon, bizim beklediğimizden daha fazla ilgi gördü. Bu durum yeni dönemde daha çok katılımla ve içeriğin arttırılması ile sürdürülecektir. Bu toplantıya katkı koyan, katılan tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. Meslektaşlarımıza ve mesleğimize olan inancımı boş çıkarmadınız.

Geçtiğimiz dönem de odamız bünyesinde birçok eğitimler düzenledik. Katılımlarınız ile firmalar, TEB Akademi aracılığı ile farklı konularda bilgilerimizi güncelledik. Ama üzülerek söylemek isterim ki, katılımlar konusunda zayıf kaldık. İlerleyen günlerde daha farklı konular ile daha farklı içerikli eğitim ve sunumların yapılma gerekliliği ortaya çıkmıştı. Çalıştay ortamları yaratarak meslektaşlarımızın da aktif katılımlarını sağlama ihtiyacı doğmuştur. Odamızın ve mesleğimizin gelişimi için birlikte yaratıp, birlikte üretmeliyiz. İlerlemeyi ancak bu şekilde sağlayabiliriz.

SMART Eczane. Bizi heyecanlandıran SMART eczane projesi, şimdi artık REHBER Eczane Projesi olarak adı değiştirildi. Bölgemizde eğitimlerini yaptığımız ve hatta bir yenisi için planladığımız Rehber Eczane Projesinin, ülke çapında meslektaşlarımız arasında gittikçe yaygınlaştırıldığını görmekteyiz. Bugün itibariyle 3600 eczacıya ulaşan sayı, önümüzdeki yıl 5000’i bulacaktır. CPD ve Astım-KOAH eğitimlerini yaptığımız programda, odamızdan da 60 meslektaşımız bu eğitimi tamamlamıştır. Hep söz ettiğimiz mesleki gelişim, meslek hakkı ise işte buradan geçmektedir. İlk defa kamu tarafından da gerçekten ciddiye alınan ve kabul gören bir projedir. İşte bizlerin de üzerine düşen, eczanelerimizde Farmasötik Bakımın bir parçası olan bu programı uygulamaktır. Her zaman eğitim isteği olan ama maalesef eczanesine döndüğünde aldığı eğitimi uygulamayan bizler, bu proje için de aynı bonkörlüğü gösterip rafa kaldırdık. Bölge koordinatörü olarak bölgenin istatistiki durumunu görünce tam bir moral bozukluğu yaşadım. Bu denli önemli bir projede meslektaşlarımızın duyarsızlığı ziyadesi ile üzücü oldu. Ama tabi bu konuyu da düşününce, yöneticiler olarak kendimize de bir pay ayırdım. Demek ki bu projeyi ve önemini yeteri kadar sizlere anlatamamış olduğumuzu gördüm. Artık bu projeyi değil, bu projeye katkılarımızı konuşmamız gerekmektedir. Eminim ki önümüzdeki günlerde  bunun önemi anlaşılacak ve gereken yapılacaktır.

Bu önsöz, yaptıklarımız değil yapamadıklarımıza dikkat çekmek için hazırlanmış gibi oldu. Ama her zaman iğneyi kendine, çuvaldızı başkasına batırmamız lazım. Her zaman her konu da tüm enerjimizi odaklayarak yürüyemiyoruz. Günü yaşarken yarını göremiyoruz. Ama kurumlar kişiler üzerinden değil sistemler üzerinden yürür. Zamanını, enerjisini, katkısını koymak isteyen herkes her zaman yanımızda olacaktır. Ben merkezli değil katılımcı bir yönetim anlayışı ile kurulmuş olan sistemimiz, yürüyecek ve bütünleşecektir. Yönetim Kurulu, Komisyonları, Kurulları, Temsilcileri ve personellerimiz ile birlikte çok büyük bir aileyiz. Sizler de ailemizin bir üyesi olduğunuz için çok şanslıyız.

Geçtiğimiz iki yılı içeren hizmet döneminde, her ortamda ve durumda yanımda duran, her konuda samimiyetle destek olan,

Yönetim Kurulu Üyelerine,

Denetleme Kurulu Üyelerine,

Yüksek Haysiyet Divanı Üyelerine,

Büyük Kongre Delegelerine,

Bölge Temsilcilerine,

Komisyonlarımız Üyelerine,

Odamız Emekçilerine,

Eczanelerimizdeki Emekçilerimize,

Ve tabiki en çok onlardan zamanlarını çaldığımız Ailelerimize,

Sonsuz Teşekkürler.  İyi ki varsınız. Sağlıkla, güzel yarınlara…

 Birlikte güç olmaya ve birlikte üretmeye devam.

Saygılarımla,

 

 

                                                                                         Ecz.Tolga M. ÇETİNKAYA

                                                                                      Tekirdağ Eczacı Odası Başkanı

 

 

 

 

 

 

Okunma Sayısı: 1170

 

asdasdasd